خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آیا قیمت میلگرد کاهش پیدا میکند؟

آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟

بررسی تاثیر کرونا بر بازار میلگرد ایران و جهان

ماشین فولاد به دلیل پاندمی کرونا بر لبه صخره رانندگی می کند و مشکل بزرگی برای صنعت و بازار فولاد در جهان ایجاد کرده است. از یک سو خریداران محصولات میانی و نهایی (منطقه ای و صادراتی)  میزان درخواست های خود را کاهش داده اند و تمایلی برای افزایش موجودی خود ندارند زین سبب قیمت ها میل به کاهش دارد اما این امر لزوما به معنای آن نیست که قیمت های مواد اولیه فولاد نیز به همین اندازه کاهش یابد. در کنار این معضل همه گیر، مسئله جنگ نفت و کاهش قیمت آن سبب شده که فولاد سازان خود را درگیر یک طوفان  تمام عیار بدانند. کاهش قیمت نفت یک جو منفی معنادار در تقاضای جهانی فولاد ایجاد کرده چرا که فولاد و نفت ( به عنوان یک منبع انرژی ) به نوعی با هم گره خورده اند و سرمایه گذاری های زیادی از این دو صنعت با مبالغ بالا در جهان صورت گرفته است.

چشم انداز شش ماه آینده و در ادامه آن ورود به سال ۲۰۲۱ به شکلی شده که به آن شیر یا خط کردن می گوییم و این چرخش سکه ما را به سمت دو سناریو می برد:

الف – سناریوی متوسط – پایین

ب – سناریوی متوسط – بالا

سناریوی متوسط – پایین :

این سناریو که  در بین کارشناسان مطرح جهانی بیشتر مد نظر است ( حدود ۶۵% )  کاهش تولید جهانی فولاد و سقوط مارپیچ قیمت هاست. به عنوان مثال طبق بر آوردها هزینه تولید میلگرد به طور متوسط در جهان در سال ۲۰۲۰ در محدوده ۴۳۰ دلار درب کارخانه است ولی گمانه زنی در این سناریو این است که قیمت میلگرد تا ژوئن به محدوده ۳۸۰ دلار کاهش قیمت یابد. البته این مقدار افت بستگی به زمان و شدت رکود اقتصادی دارد.

دو عامل می تواند بر سرعت و میزان کاهش نرخ در بازه زمانی فوق تاثیر بسزایی داشته باشد :

  • اول آنکه خریداران مجددا تمایل یابند که موجودی خود را افزایش دهند.
  • دوم این که تولید کنندگان به دلیل هزینه های تولید و افزایش هزینه های ثابت تمایلی به کاهش بیشتر قیمت نداشته باشند.

در این وضعیت واحدهای تولیدی که دارای زنجیره مواد اولیه هستند آسیب کمتری خواهند دید. از سوی دیگر معامله گران فولاد در این سناریو باید متوجه تحولات سنگ آهن در عرصه بین المللی باشند چرا که محتمل است که در برخی مقاطع از همین سناریو شاهد افزایش نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی باشیم. انتظار می رود این اتفاق در چین رخ دهد چون فولاد سازان غیر چینی معمولا در افزایش تقاضا می توانند نقش آفرینی کنند حال آن که چین خودش ایجاد کننده موج های افزایشی و کاهشی است.

سناریوی متوسط – بالا :

این سناریوکه از نظر کارشناسی و شرایط تحقق درصد کمتری را به خود اختصاص می دهد ( ۳۵% ) وابستگی بیشتری به اتمام قضیه پاندومی کرونا ویروس دارد که با افزایش تاثیرات روانی خوش بینانه آن هم در فصل گرم سال جاری همراه خواهد بود البته این یک فرضیه است که گفته می شود ویروس کرونا در ماه های گرم قدرت بیماری زایی بسیار کمتری دارد چرا که هم اینک در برخی کشورها که در فصل تابستان کره زمین قرار دارند این ویروس شیوع داشته است با این وجود ما نیز به گرما به همراه دیگر مردم ملل خوشبینانه می اندیشیم که سبب خواهد شد تاثیرات مثبتی بر اقتصاد از خود بجا بگذارد.

در سناریوی متوسط – بالا افت قیمت محصولات کمتر از سناریوی قبلی و حدود ۵ تا ۷ % خواهد بود و سپس در حدود ماه ژوئن ۲۰۲۰ قیمت ها سیر صعودی خواهد گرفت که برخی گمانه زنی ها در خصوص مثال نمونه قبلی ( میلگرد صادراتی) کاهش قیمت تا ۴۱۰ دلار و افزایش قیمت تا حدود ۵۰۰ دلار خواهد بود. این سناریو به ما می گوید که  در صورت تحقق آن، نرخ محصولات فولادی در ابتدای سال ۲۰۲۱ سرعت افزایشی بیشتری خواهد داشت که ممکن است یک جهش محسوب گردد یعنی حتی ما قیمت میلگرد صادراتی بالای ۶۰۰ دلاری را در آن شرایط ببینیم.

این دو سناریو توسط شرکت دینامیک استیل برای مشتریان خود ایمیل شده که به جهت اهمیت گمانه زنی ها برای شما همراهان همیشگی ارائه شده است این را در نظر داشته باشید که این موسسه که در سطح بین المللی فعالیت دارد اعتبار مطلوبی بین فولادی ها و موسسات مالی مرتبط داشته و بسیاری از مدیران ارشد فولادی حتی در داخل استراتژی فعالیت های پیش روی خود را بر اساس نظرات و تحلیل های این موسسه مدون می کنند پس روی این دو سناریو فکر کرده و برای هریک از آنها راهکارهای خود را برنامه ریزی کنید.

برگرفته ازسایت مرکز اهن

مطلب پیشنهادی

نرخ پایه شمش دقیقه نود سال ۹۸ تعیین شد

انتظار تعدیل بیشتر و ثبات در نرخ محصول نهایی در بازار داخلی در سال ۱۳۹۹ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *