خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

عوامل تهدیدگر کسب و کارهای فولادی

بررسی مشکلات کسب و کارهای فولادی در سال جاری

این مطلب ویژه کسانی است که علی رغم وضعیت دشوار در مسیر فعلی معاملات فولاد و وجود ریسک بالا در سال جاری، همچنان تمایل به ادامه فعالیت دارند. لذا پیشنهاد می شود فاکتورهای تهدید کننده را شناخته و خوب آنالیز کنید :

۱ – ویروس کرونا، اقتصاد جهان را به رکود می کشاند. ساختار بیماری های ویروسی و همه گیر معمولا سه فازی یا سه موجی است یعنی موج اول که ظهور و اعلام حضور است. موج یا فاز دوم که معمولا از درگیر شدن مجدد بهبود یافتگان خبر می دهد و موج سوم که موج حذف و از بین رفتن کامل است.  میزان شیوع در هر مرحله متفاوت از دیگر مراحل است ولی گاها مرحله دوم را به دلیل خوش بینی زیاد بهبود یافتگان، خطرناک تر از دو مرحله دیگر می دانند. این درس را آنفلوآنزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ به ما داده است تنها راه عدم تحقق این سه مرحله، شکستن زنجیره انتقال بیماری است یعنی رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، عدم حضور در تجمعات خانوادگی و کسب و کار، پرهیز از سفرهای غیر ضروری و سایر نکاتی که سازمان بهداشت جهانی و سازمان های مرتبط از طریق رسانه های دولتی اعلام می کنند.

۲ – توجه کمتر دولت ها در سال جاری به موثرترین محرک صنعت فولاد یعنی مسکن و حمایت های دولتی از طرح های ساخت و ساز و پروژه ای است. چین که تاثیرگذار ترین کشور در روند قیمت محصولات فولادی است برنامه های توسعه ای و حمایتی از مسکن را در تابستان ۲۰۱۹ کلید زد ولی وقوع بیماری ویروسی اخیر و شیوع آن سبب شد که در سال جاری میلادی از میزان حمایت های خود بکاهد. وضعیت پروژه های ساخت و ساز در منطقه منا هم مثبت ارزیابی نمی شود. در ایران هم که فعلا به دلایل عدیده اقتصادی، بودجه قابل توجهی برای شروع پروژه ها وجود ندارد پس تقاضا به شکل موثر نخواهد بود و در خوشبینانه ترین حالت اگر ویروس کرونا از جهان رخت بر بندد وضعیت تقاضا همانند سال ۲۰۱۹  و پیش از کرونا خواهد بود.

– تغییر تدریجی شیوه های معاملاتی از روش فروش مستقیم  به شیوه های مجازی (آنلاین و الکترونیکی ) ، ممکن است در ابتدا چهره خوشایندی برای برخی شرکت ها داشته باشد چرا که سبب می شود مخارج شان کمتر و بر میزان نقدینگی آن ها افزوده شود اما دو چیز را باید در نظر داشت اول این که حاشیه سود به دلیل افزایش رقابت و کوچک شدن اقتصاد کاهش خواهد یافت و کاهش حاشیه سود واحدهای کسب و کار، تعدیل کارکنان و کارمندان را به دنبال خواهد داشت  و قاعدتا در این شرایط، شرکت ها به بازنگری در فرآیند معاملاتی خود خواهند پرداخت و این در صورتی است که مدیر یا موسس آن واحد کسب و کار خود از فناوری و تکنولوژی آگاه باشد در غیر این صورت واحدش در پروسه رقابت حذف خواهد شد. دوم اینکه در تغییر شیوه معاملاتی، واحد عرضه کننده فعالیت می بایست مزیت خاصی داشته باشد از تکنیک و تاکتیک خاص خود بهره جوید فعالیت همانند رقبا در طول سال جاری یعنی عدم تعادل و توازن در هزینه و درآمد و در نهایت خروج از گردونه معاملاتی و تولیدی فولاد

۴ – سرعت تولید واحدهای فولادی به دلیل شرایط موجود در عرصه جهانی کاهش یافته است از سوی دیگر کاهش تقاضا نیز سبب شده که بر میزان موجودی ( دپوی کالا ) افزایش یابد این عامل به رقابت قیمت ها در بازار منجر می شود. بنا بر آمارهای منتشره از چین، موجودی فولادسازان در ابتدای سال ۲۰۲۰ و با شیوع بیماری ، تقریبا سه برابر شده است. البته گاها دیده می شود که انتشار آمارها غیر واقعی است پس شما در برآوردهای تان چند صد هزار و یا چند میلیون تن باید به آن اضافه کنید. در چنین شرایطی در برخی کشورها از صادرات شرکت های تولیدی حمایت ویژه ای می شود که سبب می گردد قیمت ها در بازار صادراتی به شدت رقابتی شود. پس موجودی رقبا را در کسب و کار خود جدی گرفته و همچنین گزارشات فولادی ناحیه، منطقه و نیز جهانی را از منابع موثق و مطمئن با دقت بیشتری رصد کنید.

نتیجه :

در صنعت و عرصه معاملاتی فولاد در طول سال های اخیر شاهد فرازها و فرودهایی بودیم که هریک از نوسانات رخ داده سبب رشد برخی کسب و کارها یا تعطیلی و انحلال برخی واحدها شده است. انتظار مطلوب این است که با ادامه نوسازی ها و شهر سازی ها، در صنعت  فولاد به یک رشد پایدار برسیم.

اما در شرایط فعلی تفاوت های چشمگیری در مناطق مختلف جهان در این خصوص وجود دارد . راهکار رسیدن به شرایط مطلوب منطقی سازی در هزینه ها و بویژه در حوزه مواد اولیه است. با این وجود کشورهای در حال توسعه فعلا در شرایط عادی سیاسی و اقتصادی، رشد مداوم تقاضا و افزایش ظرفیت تولید را تجربه خواهند کرد. از طرف دیگر نوسانات نرخ مواد اولیه و نیز تلاطمات انرژی در جهان امروز هنوز ما را برای رسیدن به رشد پایدار در فولاد نا مطمئن می سازد و سبب می شود که رقابت در برخی زمان ها به صورت غیر منطقی و گاهی تخریب کننده شکل بگیرد در این میان شرکت ها یا واحدهای کسب و کاری موفق هستند که انعطاف پذیری بالایی داشته و بتوانند خود را به سرعت با شرایط جدید وفق دهند.

مطلب پیشنهادی

نرخ پایه شمش دقیقه نود سال ۹۸ تعیین شد

انتظار تعدیل بیشتر و ثبات در نرخ محصول نهایی در بازار داخلی در سال ۱۳۹۹ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *