خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

تاثیر ویروس کرونا بر بازار فولاد ایران و جهان

از دو ماه گذشته ما شاهد گسترش کاهش تقاضای جهانی فولاد هستیم. خریداران به دو دلیل اقدام جدی برای معامله در خصوص محصولات فولادی انجام ندادند :

الف – احتمال افت بیشتر قیمت ها در روزها و هفته های آینده

ب – تردید نسبت به چشم انداز بازار پسا کرونا

پیامدهای این بیماری به یک رخداد غیر قابل پیش بینی تبدیل شده است و همه گیری این ویروس موجب شده که بسیاری از فعالیت های اقتصادی به استثناء مواد خوراکی و بهداشتی – دارویی تقریبا به حالت تعلیق در آید در جدیدترین اخبار منتشره واحدهای معروف و بزرگی چون آرسلور ، mmk و … خبر از تعطیلی موقت و یا کاهش شیفت تولید داده اند. زمینه اشتغال در چنین وضعیتی با ابهاماتی همراه شده است. آمار چند روز گذشته آمریکا نشان از افزایش حدود ۳ میلیونی ارتش بیکاران اقتصادی در این کشور را می دهد که عدد بزرگی است. این روند قطعا به سازمان هایی چون بیمه، مالیات، موسسات کاریابی و در نهایت به دولت های مرکزی فشار آورده و آسیب زا خواهد بود.

به نظر می رسد که اپیدمی کرونا به همین جا ختم نشده و در آینده نزدیک بحران های کوچک و بزرگ دیگری را با خود همراه خواهد کرد بحران هایی چون اشتغال، نقدینگی، مشکلات بودجه ای، عدم اعتماد مشتریان، ناکارآمدی دولت ها و… شاید همانند نیمه دوم سال ۲۰۰۸ و ابتدای سال ۲۰۰۹ ، چینی ها بتوانند از طریق سرمایه گذاری مجددا به ارتقاء رشد اقتصادی جهان کمک کنند. هم اینک نیز برخی تزریقات نقدینگی به اقتصاد کشورها در حال انجام است اما افزایش نقدینگی خود مشکل ساز خواهد بود اما در عرصه تولید هنوز برخی کارشناسان به سال آینده میلادی امیدوار بوده و معتقدند که کاهش ۷ تا ۱۲ % تولید فولاد در سال جاری که اجتناب ناپذیر خواهد بود با خروج بحران کرونا، به سرعت جبران خواهد شد. علی ایحال در حال حاضر قیمت ها به روند نزولی خود با شیب کند ادامه خواهد داد و صادرات محصولات فولادی کاهش خواهد یافت.

تاثیر کرونا بر بازار فولاد ایران

بیاییم نگاهی به ایران داشته باشیم. بعد از تحریم های جدید آمریکا، تولید ناخالص داخلی به تدریج رو به کاهش گذاشت. ارزش ریال کاهش و تورم روند صعودی گرفت. با این حال صندوق بین المللی پول در اواسط ۲۰۱۹ ، گمانه زنی اش را بر توقف کاهش تولید ناخالص داخلی و شروع افزایش رشد اقتصادی قرار داده بود اما با وجود دو مسئله زیر به نظر می رسد این گمانه زنی فعلا محقق نشود :

الف – جنگ نفتی عربستان و روسیه

ب – اپیدمی ویروس کرونا

ایران هم اکنون همانند بسیاری از کشورهای درگیر شوک منفی تقاضا شده است که عدم اطمینان به روند سرمایه گذاری را تقویت می کند. علاوه بر آن این بیماری همه گیر حداقل در کوتاه مدت باعث کسری تجاری خواهد شد، زیرا در حالی که نیاز به واردات کالاهای پزشکی و ضروری رشد می کند، توانایی صادرات ایران کاهش می یابد. بنابراین ، تهران مجبور است به ذخایر ارزی قابل توجه خود متمایل شده و به تدریج با صرف آن در هزینه های فعلی، شاهد کاهش ذخایر ارزی باشد. گزارشات منتشره از سوی گمرک تائید کننده این موضوع می تواند باشد به تصویر زیر توجه کنید:

تاثیر کرونا بر بازار فولاد

آیا بازار ایران وارد یک رکود عمیق خواهد شد ؟

پیش از بروز همه گیری کرونا ، صادرات غیر نفتی ایران  از مارس ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ تنها ۵ درصد کاهش یافته بود (یازده ماه اول سال ۱۳۹۸). با این وجود ، از ۱۸ فوریه تا ۳ مارس امسال ، ایران ۱٫۲۸ میلیارد دلار کالاهای غیر نفتی صادر کرده اند که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ کاهش ۳۰ درصدی داشته است. واردات ایران در مدت مشابه ۱٫۹۱ میلیارد دلار بوده است که افزایش ۵٫۱% را نشان می دهد ادامه این روند منجر به کسری تجاری خواهد شد.

افت قیمت نفت نه تنها بخش استحراج نفت و گاز را متاثر خواهد کرد بلکه صادرات محصولات پتروشیمی که ۳۲% ارزش کل صادرات غیر نفتی را شامل می شود را متاثر خواهد کرد. کاهش تقاضا روی دیگر بخش ها از جمله صنعت ، معدن و ساخت و ساز نیز تاثیرات خود را خواهد گذاشت و میزان افت تقاضا بین ۳۵ تا ۵۵ % پیش بینی می شود. آیا بازار ایران وارد یک رکود عمیق خواهد شد ؟

هنوز برای ارائه یک پیش بینی روشن و معنا دار جهت پاسخ به پرسش فوق ، نیازمند گذشت زمان بیشتری هستیم. با این حال محتمل است که ایران با تغییر برخی سیاست ها و نیز بهره گیری از لابی سیاسی برخی کشورها بتواند از میزان تحریم ها بکاهد و یا آن که با دریافت کمک های مالی بین المللی بر مشکلات عدیده خود فائق شود … ایرانیان در طول سال های گذشته نشان داده اند که همواره توانسته اند با هوشمندی از بحران ها عبور کنند و محتملا این بار نیز چنین خواهد بود اما آنچه برای بیشتر کارشناسان اقتصادی محرز است این است که قطع به یقین سیاست های پسا کرونایی ایران می بایست با تغییرات عمده ای همراه شود.

برگرفته از سایت مرکز اهن

مطلب پیشنهادی

نرخ پایه شمش دقیقه نود سال ۹۸ تعیین شد

انتظار تعدیل بیشتر و ثبات در نرخ محصول نهایی در بازار داخلی در سال ۱۳۹۹ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *